Profesora Leszka Kuberskiego uczczono także w jego rodzinnym Namysłowie. W południe w sąsiedztwie Placu Jana Skali uroczyście odsłonięto tablicę poświęconą prof. Leszkowi Kuberskiemu umieszczoną na skwerze jego imienia.

W trakcie uroczystości przemówienia wygłosili Burmistrz Namysłowa  Julian Kruszyński i Rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Marek Masnyk. Następnie w Izbie Regionalnej odbyła się konferencja w trakcie której wygłoszono następujące referaty: dr Magdalena Przysiężna-Pizarska (Uniwersytet Opolski), Archeologia krajobrazu na przykładzie Ziemi Namysłowskiej; dr Mariusz Patelski (Uniwersytet Opolski), Najmniejszy słowiański naród Europy - Serbowie łużyccy: historia i współczesność; prof.  Piotr Pałys (Państwowy Instytut Naukowy – Instytut Śląski w Opolu, prezes Stowarzyszenia Pro Lusatia), Dlaczego Łużyce w Namysłowie? Badania serbołużyckie Jana Skali i Leszka Kuberskiego; prof. Janusz Dorobisz (Uniwersytet Opolski), Sylwetka naukowa prof. Leszka Kuberskiego. Konferencji towarzyszyła wystawa: Profesor Leszek Kuberski 1956-2006. Ślady pamięci”

Ankieta

Czy jesteś za ustawieniem przy drogach wojewódzkich, krajowych i międzynarodowych na terenach województw dolnośląskiego i lubuskiego tablic informujących o wjeżdzie na Łużyce Górne i Dolne?
Tak - 90.3%
Nie - 7.4%
Nie wiem - 2.3%
Wszystkich głosów: 257
Głosowanie się już skończyło o: wrzesień 9, 2016
1999-2017 © Stowarzyszenie Polsko-Serbołużyckie PROLUSATIA
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος