Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Dyrektor Serbski muzej Budyšin zapraszają na wystawę "Serbołużyczanie. Historia, kultura i tradycja”. 

Ekspozycja złożona jest z zabytków wypożyczonych z Serbski muzej Budyšin ukazujących dzieje i dziedzictwo kulturowe naszych sąsiadów zza Odry. Przedstawia zwyczaje związane z obrzędowością rodzinną i religijną. Zwiedzający zobaczą bogate stroje weselne, korowód zapustnych przebierańców oraz konną procesję jeźdźców wielkanocnych obwieszczających śpiewem radosną nowinę Wielkiej Niedzieli - zwyczaj poświadczony już w 1541 roku. Poznają obrzędy charakterystyczne dla serbołużyckiej tradycji, jak: "skubanie koguta” czy adwentowe "Dzieciątko” praktykowane na Górnych i Dolnych Łużycach. Kiedy to dziewczyna mająca niedługo wyjść za mąż, ubrana w tradycyjny strój i zawsze z zasłoniętą twarzą oraz jej dwie towarzyszki w strojach regionalnych, w milczeniu przemierzają wieś odwiedzając domostwa.


"Dzieciątko”, którego przybycie zapowiada dźwięk dzwonka, rozdaje jabłka i słodycze, głaszcząc każdego członka rodziny i łagodnie chłoszcząc różdżką - symbolem życia i sił witalnych. Na wystawie nie zabraknie także pięknych strojów regionalnych, ludowych instrumentów muzycznych, świadectw rodzimego piśmiennictwa oraz fotografii archiwalnych i współczesnych, dokumentujących krajobraz i architekturę Łużyc, a także życie codzienne sześćdziesięciotysięcznego narodu, który wciąż mało znamy.

13 lutego 2009 o godzinie 14.00 odbył się wykład "Serbołużyczanie - słowiańscy sąsiedzi zza Odry”, który w przestrzeni nowootwartej wystawy wygłosił Tomasz Nawka, Dyrektor Serbski muzej Budyšin.

Wystawa będzie czynna do 17 maja 2009.
Bilety 10 i 5 zł. W każdy czwartek wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Szczecin, ul. Staromłyńska 27

16 maja 2009 odbędzie się w Szczecinie "Noc Muzeów", podczas, której będzie można zwiedzać szczecińskie muzea za darmo w godzinach od 16:00 do 24:00. W tym czasie również będzie udostepniona wystawa "Serbołużyczanie". Serdecznie zapraszamy.

Szczegóły znajdą Państwo na stronie: www.muzeum.szczecin.pl 

 

1999-2024 © Stowarzyszenie Polsko-Serbołużyckie PROLUSATIA
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος