budziszyn1945_bigJedna z najmniej znanych bitew II wojny światowej z udziałem Polaków doczekała się publikacji w postaci strategicznej gry planszowej - "Czerwony Huragan - Budziszyn 1945".

Bitwa pod Budziszynem – jeden z epizodów tzw. operacji łużyckiej w końcowej fazie II wojny światowej - to kilkudniowa bitwa pomiędzy 2 Armią Wojska Polskiego pod dowództwem Karola Świerczewskiego oraz elementami radzieckiej 52 Armii i 5 Armii Pancernej Gwardii a wojskami niemieckimi z Grupy Armii "Mitte" (tzw. zgrupowanie zgorzeleckie pod dowództwem gen. von Oppeln-Bronikowskiego). Rozpoczęła się 21 kwietnia 1945 i trwała zasadniczo do ok. 26 kwietnia (ostatnie starcia trwały jeszcze 30 kwietnia). Była to ostatnia udana ofensywa niemiecka w czasie wojny.

W tym czasie 2 AWP poniosła bardzo ciężkie straty. Dostępne statystyki wskazują, że w całej dwutygodniowej operacji łużyckiej w kwietniu 1945, której bitwa pod Budziszynem była najbardziej krwawym epizodem, 2 Armia straciła 57% swoich czołgów i dział pancernych, 20% artylerii, a straty w ludziach wyniosły 4902 poległych, 2798 zaginionych bez wieści i 10 532 rannych, co stanowiło aż 27% wszystkich strat poniesionych przez całe Ludowe Wojsko Polskie przez 20 pierwszych miesięcy jego istnienia (od października 1943 do maja 1945).

budziszyn1945mapa_mBitwa została również opisana na łamach naszego periodyku "Pro Lusatia - Opolskie Studia Łużycoznawcze" tom 6, przez Krzysztofa Steckiego w artykule "Czołgi na polach Łużyc".

Obecnie dzięki wydawnictwu Strategia i Taktyka możemy sami wziąć udział w tej bitwie. Potyczka toczy się na dużej, kolorowej mapie podzielonej na heksy. Jednostki są odwzorowane w postaci kartoników. Rozgrywka się toczy w turach podzielonych na fazy. Kiedy dochodzo do starcia decydują siły reprezentowane przez kartoniki, wskaźniki terenu, wsparcie ogniowe jednostek sojuszniczych... i jak na wojnie - szczęście. Bowiem rzut kostką i odnalezienie wyniku w tabeli walki określa jej wynik.

budziszyn1945zetony_mGra jest polskim pomysłem i wpisuje się w serię wielu podobnych gier (dawniej wydawanych prze firmę Dragon). seria zawiera m.in. gry przedstawiające bitwy września 1939. Pudełko z grą zawiera: 

  • mapę 2x50/70cm
  • 360 sztancowanych żetonów
  • instrukcję
  • scenariusz

Gra przeznaczona jest dla 2- 4 graczy w wieku od 14 lat. Koszt gry: około 59 zł.

Grą można nabyć w sklepie internetowym Rebel lub Taktyka i Startegia.

1999-2024 © Stowarzyszenie Polsko-Serbołużyckie PROLUSATIA
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος