Ankieta nr 5 - wynikiOd 22 lipca 2010 pytaliśmy Państwa za pośrednictwem ankiety na naszym portalu co sądzicie Państwo o pomyśle przyłączenia parafii serbołużyckich do Diecezji Legnickiej.

Ja pisał Marcel Baumann na łamach naszego portalu:

"Sensownym byłoby powołanie dla katolickich Serbołużyczan osobnej diecezji. Jednak biorąc pod uwagę, stanowiącą pomost do narodów słowiańskich serbołużycką samoświadomość oraz mając na względzie potrzebę wprowadzenia nowej, bardziej Serbołużyczanom sprzyjającej struktury kościelno – prawnej, sensowne byłoby również przyłączenie do Diecezji Legnickiej serbołużyckich parafii katolickich Wotrow, Njebjelčicy, Chrósćicy, Ralbicy, Baćoń, Radwor, Kulow (należącej do Diecezji Zgorzeleckiej), a także Budziszyn oraz oczywiście sanktuarium pielgrzymkowego w Róžancie. Serbołużyccy wierzący tak czy owak mają w końcu wiele kontaktów z polskimi katolikami (patrz przykład dr Pětra Brězana) a nie z konkretnymi miejscami, jak choćby cudownym sanktuarium w Częstochowie. Formy pobożności kultywowane w serbołużyckiej części Łużyc obiektywnie rzecz biorąc bliższe są polskiemu niż niemieckiemu życiu kościelnemu."

Ankietę zamknęliśmy 17 lutego 2011. W ciągu 222 dni w głosowaniu wzięło udział 352 osoby.

Pierwszy głos oddano w czwartek, 22 lipca 2010 a ostatni w czwartek 17 lutego 2011.

Zdecydowana większość z respondentów - 316 osób  (89,8%) uznało, że pomysł przyłączenia parafi serbołużyckich do Diecezji Legnickiej jest dobrym pomysłem.

Odmiennego zdania było 21 osób (6%). Brak zdania wykazało 15 osoby (4,3%).

Serdecznie dziękujemy wszystkim za głosy.

Tymczasem udostępniamy Państwu kolejną ankietę. Pytamy w niej: Czy w któreś z działąjących na pograniczu polsko - łużyckim szkół wyższych powinny powstać lektoraty języków łużyckich?

1999-2024 © Stowarzyszenie Polsko-Serbołużyckie PROLUSATIA
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος