W imieniu członków ZSW Benedikt Dyrlich pogratulował ponownego wyboru na kanclerza Republiki Federalnej Niemiec, życząc zdrowia i sukcesów w pełnieniu tego odpowiedzialnego urzędu. Do życzeń dołączono wniosek o dalsze wsparcia rozwoju języka, kultury i tożsamości Serbów Łużyckich i zaniechanie zmniejszenia federalnego wsparcia dla Fundacji na Rzecz Narodu Serbołużyckiego  w 2014 r. o 500 000 euro w stosunku do budżetu Fundacji z roku 2013 r. Byłoby to jednoznaczne z równoczesnym ograniczeniem wkładu ze strony krajów związkowych Saksonii i Brandenburgii łącznie o kolejne 500 000 EUR.
 
Brak środków już wymusił zamrożenie wartych 200 000 EUR projektów serbołużyckich stowarzyszeń. Także w innych dziedzinach, takich jak wsparcie instytucjonalne, decyzja ta oznacza katastrofę dla poszczególnych budżetów. Dzieje się tak, pomimo, że Serbołużyczanie wnoszą w formie podatków znacznie więcej, niż wynosi kwota dotacji na rzecz Fundacji

W liście do ministra gospodarki i energetyki, Sigmara Gabriela wskazano, że obecna polityka gospodarcza i energetyczna Republiki Federalnej Niemiec, podobnie jak w czasach NRD, wymierzona jest w interesy narodu Serbołużyckiego. Rozwój przemysłu energetycznego nadal skutkuje niszczeniem wsi i osad  przynależnych do światowego dziedzictwa kultury materialnej, jak to ma miejsce  Ślepo wypadku regionu Slepo w powiecie /Zhorjelc/ Görlitz . Zagrożone jest również ze względu na planowane wydobycie kaolinu tradycyjne miejsce pątnicze katolickich Serbołużyczan - Róžant w powiecie Budziszyn  Ponieważ do tej pory Serbołużyczanie nie mogli wiele zrobić przeciwko niszczeniu swojego obszaru zasiedlenia, tradycji i kultury przez działający na podstawie prawa górniczego i innych przepisów prawa Republiki Federalnej Niemiec przemysł, wzywa się do poważnego dialogu z przedstawicielami narodu serbołużyckiego i uwzględnienia, zgodnie z Konstytucją Wolnego Państwa Związkowego Saksonii, ich głosu w dyskusji nad problemami rozwoju przemysłu energetycznego, ekologii oraz zachowania wielokulturowego dziedzictwa Łużyc.

Jeśli chcesz wesprzeć inicjatywę skontaktuj się z organizatorami:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pliki:

MERKEL_BUNDESKANZLERIN
GABRIEL BUNDESWIRTSCHAFTSMINISTER
LISTE Untersttzer 19.2.2014 Brief Sorb Kuenstlerbund an Merke l Gabriel

1999-2024 © Stowarzyszenie Polsko-Serbołużyckie PROLUSATIA
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος