Zakład Teorii Literatury i Komparatystyki Literackiej IFG UŚ, Zakład Literatur Słowiańskich IFS UŚ, Stowarzyszenie im. Wilhelma Szewczyka, Biblioteka Śląska, serdecznie zapraszają do udziału w konferencji naukowej: Polsko-łużycko-niemieckie kontakty kulturalne (Katowice, 07-08.10.2016).

Organizowana przez Zakład Teorii Literatury i Komparatystyki Literackiej Instytutu Filologii Germańskiej oraz Zakład Literatur Słowiańskich Instytutu Filologii Słowiańskiej UŚ konferencja nawiązuje do długoletniej, sięgającej lat 30-tych XX. wieku tradycji zainteresowania Łużycami i piśmiennictwem łużyckim na Śląsku i stanowi kontynuację wcześniejszych sympozjów inicjowanych w latach 1996-2011. Zaowocowały one dwiema publikacjami: W kręgu Krabata. Szkice o Juriju Brězanie, literaturze, kulturze i językach łużyckich (Katowice 2002) oraz Serbołużyczanie wobec tradycji i wyzwań współczesności. Język – literatura – kultura (Katowice 2012). Z uwagi na przypadającą w 2016 roku setną rocznicę urodzin wybitnego serbołużyckiego prozaika Jurija Brězana (1916-2006) oraz dziesiątą rocznicę jego śmierci, tematyka konferencji zogniskowana będzie wokół życia i dorobku literackiego autora „Krabata” oraz twórczości jego polskich i niemieckich przyjaciół.
Wychodząc od artystycznych tekstów Jurija Brězana chcemy rozpoznać także zagadnienie współczesnej percepcji literatury serbołużyckiej w Niemczech i w Polsce oraz ocenić skalę przemian w relacjach polsko-łużycko-niemieckich we współczesnej kulturze.

Przewidywana opłata konferencyjna w wysokości 200 zł obejmuje materiały konferencyjne, wyżywienie oraz druk artykułów w recenzowanej publikacji.

Zgłoszenia zawierające tytuł i abstrakt wystąpienia wraz z afiliacją prosimy przesyłać do dn. 15.06.2016 na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komitet organizacyjny:
prof. dr hab. Grażyna Barbara Szewczyk
dr hab. Józef Zarek
dr Monika Blidy
dr Michał Skop

1999-2024 © Stowarzyszenie Polsko-Serbołużyckie PROLUSATIA
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος