20160811 160740

W namysłowskiej Izbie Pamięci Regionalnej przy ulicy Szkolnej 2 do połowy października można oglądać wystawę 25 grafik serbołużyckiego artysty Marko Raba, zatytułowaną Fidem (Zaufaj).

Mlody artysta, Marko Rab, urodził się na Łużycach blisko Budziszyna w 1977 r. Z zawodu jest opiekunem osób niepełnosprawnych. Praca ta, jak również wyzwania życia codziennego, dostarczają mu wiele inspiracji artystycznych. Swoje prace wystawiał Marko Rab kilkakrotnie w rodzinnych stronach. W 2014 r. wystawa "Fidem" gościła też w Łużyckim Seminarium w Pradze.

Niniejsze dzieło powstało we współpracy zasłużonym dla serbołużyckiej kultury kompozytorem i piosenkarzem Měrćinem Weclichem. On również jak Marko Rab jest Serbołużyczaninem.

20160811 160454

Zaufaj - Fidem - Dowěr so

Przebywając jakiś czas na obczyźnie dopiero można docenić, jak piekna jest ojczyzna. Świat łudzi ludzi złotem. czasami wydaje się nam to wspanaiłe, jednak czy jest dokładnie tak jak myślimy? Zatrute owoce materializmu kuszą nas i zniewalają. One nas jednak nie nasycą. Pamiętajny częściej o tym, co nas jednoczy: o naszym braterstwie. Dlaczego wciąż ranimy się nawzajem? Uświadommy sobie raczej, kim jesteśmy, co nas stanowi. Jaką rolę odgrywają rodzina, środowisko lub przyjaciele. W ten sposób rozjaśnią się pzred nami dalsze drogi. A wśród braci, sióstr i dobrych sąsiadów nawet nasze błędy będą nam wybaczone.

Wystawa zachęca do zastanowienia się nad tymi problemami. Dzieli się ona na pięć częsci:

  • historię Serbołużyczan
  • życie i śmierć
  • mitologie Serbołużyczan
  • wiara i naród
  • moja filozofia życiowa

image003

1999-2024 © Stowarzyszenie Polsko-Serbołużyckie PROLUSATIA
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος