XIX Dni Łużyckie

Tegoroczne Dni Łużyckie odbyły się w kooperacji z Izbą Regionalną w Namysłowie, Domowiną oraz z Serbołużyckim Związkiem Studiujących – Żupą „Jan Skala”. Pierwszym jego elementem była zaprezentowana w ramach 25 Europejskich Dni Dziedzictwa wystawa fotografii Miloša Malca zatytułowana: Odkrywanie łużyckich krajobrazów. Jej wernisaż odbył się w namysłowskiej Izbie Regionalnej 16 września 2017 r.

Czytaj więcej...

XVIII Dni Łużyckie

Osiemnasta edycja Dni Łużyckich upłynęła pod znakiem upamiętnienia osoby i dorobku naukowego pierwszego prezesa naszego stowarzyszenia, prorektora Uniwersytetu Opolskiego oraz dyrektora Instytutu Historii prof. Leszka Kuberskiego.

Czytaj więcej...

XVII Dni Łużyckie

Na tegoroczne Dni Łużyckie złożyły się dwa segmenty obrazujące godne uwagi rodzime osiągnięcia na polu sorabistycznych badań naukowych oraz popularyzacji wiedzy o naszych zachodniosłowiańskich sąsiadach.

Czytaj więcej...

XVI Dni Łużyckie

Pomiędzy 18 a 24 listopada 2014 r. Stowarzyszenie Polsko-Serbołużyckie Pro Lusatia zorganizowało 16 edycję mini cyklu naukowych i kulturalnych imprez poświęconych Łużycom i Serbołużyczanom.

Czytaj więcej...

XV Dni Łużyckie

Prolog Dni Łużyckich anno Domini 2013 miał miejsce jeszcze w październiku. Dzięki staraniom członków Polsko-Serbołużyckiego Stowarzyszenia Pro Lusatia na festiwalu „Metalowe Dziady” we wrocławskim klubie Madness jako jedna z gwiazd wystąpili 25 października 3013 r. królowie serbołużyckiego metalu – DeyziDoxs.

Czytaj więcej...

XIV Dni Łużyckie

Kolejna, już 14-ta edycja Dni Łużyckich zbiegła się ze 100-leciem Związku Serbów Łużyckich Domowina. Do tego jubileuszu nawiązał pierwszy punkt programu, którym był 13 listopada 2012 r. wykład Jana Měškanka z Dolnołużyckiego Oddziału Instytutu Serbołużyckiego (Serbski institut - Chóśebuska wótnožka za dolnoserbske slěźenja) zatytułowany: Serbołużyczanie wczoraj, dzisiaj i jutro.

Czytaj więcej...

XIII Dni Łużyckie

W dniu 2 listopada 2011 r. uroczyście otwarto wystawę fotografii przedstawiających ostatnie Serbłoużyczanki na codzień chodzące w strojach ludowych. Z tej okazji w Opolu gościli: autor zdjęć, a zarazem fotoreporter „Serbskich Nowin Maćij Bulank”, dyrektor Serbskeho muzeja w Budziszynie Tomasz Nawka, komisarz wystawy w Budziszynie Christina Bogusz, kompozytor i wykonawca Měrćin Weclich, poetka Róža Domašcyna oraz red. Milenka Rječcyna z „Serbskich Nowin”.

Czytaj więcej...

XII Dni Łużyckie

Inauguracja tegorocznych Dni Łużyckich miała miejsce 6 listopada 2010 r. w Namysłowskim Ośrodku Kultury, gdzie tamtejszy amatorski zespół teatralny Bez Atu przedstawił polską premierę napisanej w 2003 r. w miejscowym dialekcie specjalnie dla Serbskiej źiwadłowej kupki Hochoza sztuki zatytułowanej Serski kral.

Czytaj więcej...

XI Dni Łużyckie

Obchody 120 rocznicy urodzin Jana Skali, rozpoczęte w maju konferencją naukową na Uniwersytecie Opolskim i uroczystościami w Opolu oraz w gminach Domaszowice i Namysłów, znalazła swój godny finał w postaci prezentacji poezji wielkiego njebjelčanina w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu oraz na zamku Odrowążów w Kamieniu Śląskim. Był to jednocześnie prolog 31 Święta Poezji Łużyckiej oraz główne punkty XI Dni Łużyckich.

Czytaj więcej...

X Dni Łużyckie

W trakcie różnych przedsięwzięć organizowanych w przeciągu ostanich 10 lat przez opolskie środowisko prołużyckie mieliśmy okazję podejmować wielu znamienitych gości z Łużyc i Czech, ale także z Serbii, Bułgarii, Finlandii, Słowacji, Słowenii. Żaden z nich jednak nie musiał w drodze do Opola pokonać tak wielkich odległości jak dr Goro Kimura z uniwersytetu Sophia i mgr Ken Sasahara z Uniwersytetu Reitaku, którzy na Opolszczyznę przybyli z Tokio.

Czytaj więcej...

1999-2024 © Stowarzyszenie Polsko-Serbołużyckie PROLUSATIA
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος