Opolska rozgłośnia Polskiego Radia będzie przez dwa dni nadawać swój program z Niemiec. Dziennikarze będą relacjonować manifestację Serbołużyczan, którzy w Berlinie będą protestować przeciwko ograniczeniu finansowania ich instytucji, obserwować przygotowania do demonstracji i rozmawiać z liderami mniejszości serbołużyckiej.

"Na dwa dni w przyszłym tygodniu (środa i czwartek) nasza antena stanie się forum prezentacji narodu Serbołużyczan - jego tradycji, osiągnięć, zamierzeń i przede wszystkim współczesnych problemów" - powiedział p.o. redaktora naczelnego Radia Opole, Piotr Moc.

Serbołużyczanie będą w czwartek w Berlinie protestować przeciwko ograniczaniu środków przeznaczanych na utrzymanie serbołużyckich instytucji. Główne żądanie demonstrujących to podpisanie przez Saksonię, Brandenburgię (gdzie zamieszkuje mniejszość serbołużycka) i władze federalne nowego porozumienia o finansowaniu Fundacji na rzecz Narodu Serbołużyckiego.

Dziennikarze radia będą rozmawiać z uczestnikami manifestacji a także liderami i działaczami organizacji łużyckich Serbów. "Naszymi gośćmi będą liderzy największych organizacji - Domowiny i Serbskiej Partii Ludowej, a także dziennikarze mniejszościowych mediów, dyrektorzy muzeów i instytutów oraz serbołużyckich szkół" - wyliczał Moc.

P.o. naczelnego podkreślił, że zaangażowanie opolskiego radia w sprawy Serbołużyczan nie jest niczym dziwnym, bo związki Opola z Łużycami mają długą historię. "Współpraca Opola z Łużycami zaczęła się przed II wojną światową, kiedy Związek Polaków w Niemczech z centralą w Opolu wspierał serbołużyckie organizacje w hitlerowskich Niemczech" - wyjaśnił Moc.

Dodał, że również dziś w Opolu jest bardzo silne środowisko sympatyków i badaczy Łużyc. "Działa tu prężnie stowarzyszenie +Pro Lusatia+, które jako jedna z niewielu polskich organizacji przybliża naszemu społeczeństwu problematykę słowiańskich Łużyc. Związki Łużyc i Serbołużyczan z Opolem mają długą i bujną historię" - zaznaczył.

Serbołużyczanie to oficjalna mniejszość narodowa w Niemczech, słowiański naród zamieszkujący ziemie leżące w Saksonii i Barandenburgii. Historycznie Łużyce obejmują także niewielkie fragmenty terytorium Polski i Czech. Według szacunków organizacji łużyckich Serbów liczebność mniejszości waha się w przedziale od 65 do 100 tys. ludzi.

2008-05-22 PAP

1999-2024 © Stowarzyszenie Polsko-Serbołużyckie PROLUSATIA
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος