Osią IX Dni Łużyckich była prezentacja na terenie województwa opolskiego wystawy prac fotograficznych czołowego serbołużyckiego fotografika Jurija Helgesta, zatytułowanej "Moje Łużyce - Moja Łužica". Pierwszym miejscem prezentacji było Muzeum Ziemi Prudnickiej. Wernisaż wystawy odbył się w Prudniku 28 października 2007 r. o godz. 16.00, a poprowadziła go dyrektor tej placówki pani Urszula Rzepiela.

W obecności władz miasta i powiatu oraz licznie zgromadzonej publiczności przedstawiono kilka przekładów poezji łużyckiej oraz zaprezentowano postać autora. "Moje Łużyce" Helgesta to nastrojowe pejzaże, zdjęcia przyrody, studia struktury drewna, ale także wielkanocne konne procesje, uroczystości Bożego Ciała, jakże charakterystyczne dla katolickiej części Łużyc przydrożne krzyże, czy budziszyński targ.

Autor wystawy urodził się w 1951 r. w Varnsdorfie (Republika Czeska), mieszka w Bukojnie na Łużycach, okręg Budziszyn (Niemcy), z zawodu inżynier - narzędziowiec. Od 1996 r. jest pracownikiem fundacji " Załožba za serbski lud" ("Fundacja na rzecz narodu serbołużyckiego"). Jako uczeń był w Budziszynie członkiem kółka plastycznego Eduarda Gassana. Od 1996 r. głównie poświęca się profesjonalnej fotografii. Swe pierwsze prace przedstawił w 1998 r. w ramach wystawy serbołużyckiej twórczości ludowej w Serbskim Domu w Budziszynie. W 1999 r. wystawiał w domach ludowych w Malešecach i Radworze (Łużyce) oraz w Centrum Językowym WITAJ w Budziszynie. W 2000 r. w Serbołużyckim Centrum Kultury miała miejsce jego pierwsza samodzielna wystawa. W tym roku wystawiał jeszcze w Ralbicach i Róžancie (Łużyce). W 2003 r. eksponował swe prace w Międzynarodowym Centrum w Hejnicach (Łużyce) i w Muzeum Miejskim w Varnsdorfie (Czechy), w 2004 r. "Při Klóšterskiej Wodže" w Pančicach - Kukowie (Łużyce), w 2005 r. w Domu Jakuba Boehme w Zgorzelcu, w 2006 w Serbołużyckim Centrum Kultury w Slepom (Łużyce), w Serbskim Domu w Chociebużu i w Klinice Górnych Łużyc w Budziszynie, w 2007 r. wystawiał już w Urzędzie Okręgowym w Budziszynie i w galerii "Klasztor Minorytów" w Opawie (Czechy).

Po Prudniku wystawa zawitała do Opola, gdzie została zainstalowana w Centrum Szkoleniowo - konferencyjnym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Tutaj otwarli ją 18 grudnia wicedyrektor Departamentu Kultury, Turystyki i Sportu Magdalena Matyjaszek oraz prezes Stowarzyszenia Polsko - Serbołużyckiego Pro Lusatia dr Mariusz Patelski. Tego samego dnia w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego, w sali noszącej imię wielkiego sorabofila, prof. Leszka Kuberskiego, wykład dr Piotra Pałysa, poświęcony stuleciu zorganizowanej działalności prołużyckiej i prowadzącym ją w świecie i w Polsce stowarzyszeniom. W trakcie dyskusji studenci padło szereg pytań dotyczących nie tylko meritum wykładu, ale również statusu prawno - politycznego Serbołużyczan w Republice Federalnej Niemiec czy sytuacji demograficznej. 

Tegoroczne Dni Łużyckie zorganizowane zostały z mniejszym rozmachem niż dotychczas. Niemniej pod względem propagandowym swe zadanie wypełniły. O prudnickiej prezentacji wystawy Jurija Helgesta wspomniał w numerze z grudnia 2007 r. miesięcznik "Śląsk". Relację z otwarcia wystawy w Opolu pokazała w programie lokalnym Telewizja Polska. Relację zamieścił również budziszyński "Rozhlad":. IX. Serbske dny - tónkróć w Prudniku a w Opolu, "Rozhlad" 2008, čo. 3, s. 115-116. Cieszyć także się należy, że do Brzegu, Kędzierzyna - Koźla, Namysłowa i Opola w których w ramach poprzednich Dni Łużyckich prezentowano osiągnięcia serbołużyckiej kultury i nauki dołączyło kolejne miasto Opolszczyzny - Prudnik.

1999-2024 © Stowarzyszenie Polsko-Serbołużyckie PROLUSATIA
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος