Memorandum Wo dalšu eksistencu serbskeho ludu w Němskej oraz marcowa demonstracja w Budziszynie nie pozostała w sąsiednich państwach słowiańskich bez echa. Podobnie było w Opolu. Zapowiedź berlińskiej demonstracji dała kierownictwu Opolskiej Rozgłośni Polskiego Radia, w osobach prezesa Marcina Palade zarządu i sekretarza programu Piotra Moca w porozumieniu z naszym stowarzyszeniem, asumpt do opracowania projektu medialnego o nazwie „Serbołużyce”, obejmującego wyjazd na Łużyce ekipy dziennikarskiej celem przedstawienia u źródła obecnego położenia narodu serbołużyckiego oraz bezpośrednią relację z berlińskiej manifestacji.  

Wyjazd ekipy radiowej na Łużyce poprzedziła w dniach 26 – 30 maja seria rozmów redaktora Bogusława Nierenberga z dr Mariuszem Patelskim dr Piotrem Pałysem ze Stowarzyszenia Polsko – Serbołużyckiego Pro Lusatia na temat historii i współczesności. Serbołużyczan w jego programie autorskim „Przesiewanie myśli”. W dniach 28 i 29 maja nagrane na Łużycach i w Berlinie materiały prezentowane były w magazynie „Nasz Dzień”, a codzienny blok zatytułowany „Punkt Widzenia” nadawano na żywo z Budziszyna i Berlina.

Rozmówcami opolskich radiowców byli m.in. dyrektor szkoły podstawowej Měrko Šmit, monsigniore Měrćin Salowski, ks. Gabriš Nawka, Jan Nuk, Tomasz Nawka, prof. Dietrich Šołta, Benedikt Dyrlich, Alfons Wićaz, Fabian Kaulfürst, Jurij Łušćanski, Alfons Wićaz, Rafael Wowčer, Judith Wałdźic, Grzegorz Wieczorek, Werner Meškank Hanes Kell mieszkańcy Chróścic, Budziszyna, Chociebuża i Depska. Serbołużycki projekt Radia Opole był wydarzeniem bez precedensu. Żadna stacja radiowa jak dotąd nie zrealizowała z Łużyc tak obszernego bloku programowego, w dodatku częściowo realizowanego na żywo. Było to także poważne przedsięwzięcie logistyczne. W bezpośredniej realizacji uczestniczyło 4 reporterów, 3 techników i 3 samochody, w tym wóz transmisyjny. Całość nadzorował bezpośrednio prezes Palade. Projekt obejmował Chrósćicy, Budziszyn, Chociebuż, Depsk oraz Berlin. Poza słuchaczami Radia Opole nagrane na Łużycach materiały zaprezentowało także szereg innych rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Tak więc poza 300 tysiącami stałych słuchaczy Radia Opole dotarły one również do wielu innych spośród 2 milionów odbiorców programów lokalnych Polskiego Radia. Ze strony serbołużyckiej poczynania opolskich radiowców koordynował Jurij Łušćanski, a przewodnikiem po Chociebużu i okolicach był Grzegorz Wieczorek. W trakcie pobytu opolskiej ekipy na Łużycach dyskutowano również o formach dalszej współpracy przedstawicieli mediów. Z pewnością wiec problematyka serbołużycka na antenie Radia Opola zagości jeszcze nie raz. Z efektami pobytu opolskich radiowców na Łużycach można zapoznać się na stronie internetowej www.radio.opole.pl Akcja opolskich radiowców znalazła odbicie na łamach serbołużyckiego miesięcznika kulturalno – społecznego: Piotr Pałys, Serbski projekt Radija Opole, „Rozhlad” 2008, čo. 7, s. 270.

1999-2024 © Stowarzyszenie Polsko-Serbołużyckie PROLUSATIA
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος