W dniach 28-31 grudnia 2008 r. w ramach organizowanych przez duszpasterza serbołużyckiej młodzieży akademickiej ks. Gabriša Nawkę corocznych Kubłanskich dnjow kilkunastoosobowa grupa młodych Serbołużyczan przybyła do Opola. Pierwszego dnia pobytu zwiedzili Wzgórze Uniwersyteckie, Kościól św Wojciecha, Kościół Minorycki, Katedrę oraz Amfiteatr Opolski. Wysłuchali również prelekcji dr Mariusza Patelskiego na temat dziejów Śląska oraz Piotra Pałysa, poświeconego kontaktom opolsko – serbołużyckim.

Wieczorem w Opolskiej Księgarni Literacko – Naukowej wzięli czynny udział w promocji wydanego przez nasze stowarzyszenie tomiku wierszy serbołużyckich Przy Tarakawie. Nie dość, że gromadnie odśpiewali kilka łużyckich pieśni, to jeszcze trójka spośród nich zaprezentowała się zgromadzonej publiczności deklamując pomieszczone w tym zbiorze utwory Michała i Antona Nawków oraz Katki Bajerowej.

Kolejny dzień poświęcony został na wycieczkę po Opolszczyżnie. Najpierw odwiedzono Brzeg. Tam w zamkowej kaplicy św. Jadwigi ks. ks. Gabriš Nawka odprawił łużycką mszę świętą. Potem zwiedzono Zamek Piastów Śląskich. Następnie udano się na Górę św. Anny. Tam pierwszym przystankiem było Muzeum Czynu Powstańczego, następnymi Bazylika i Pomnik Czynu Powstańczego autorstwa Xawerego Dunikowskiego.  

W Kubłanskich dnjach anno domini 2009 uczestniczyli: Clemens Bejmak i Florjan Bejmak z Miłoćic, Christoph Brušk z Wĕteńcy, Daniel Budar z Ralbic, Guido Budar z Nowej Wjeski, Stefan Cuška z Budziszyna, Měrćin Delan z Radwora, Domenico Gruhn z Konjec, Matthias Grundej i Michal Grundej z Worklec, Daniel Hennig z Haji, Tadej Krawža z Chróśćic, Christina Miklec ze Swinjarnji, Křesćian Mikławšk z Worklec, Andrew Parkins z Traverse City w stanie Michigan USA, Maria Smolic z Wěteńcy.

1999-2024 © Stowarzyszenie Polsko-Serbołużyckie PROLUSATIA
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος