W ramach organizowanego przez Państwowy Instytut Naukowy-Instytut Śląski w Opolu cyklu spotkań naukowych pod nazwą "Środy w Instytucie" dr Edmund Pjech z Instytutu Serbołużyckiego w Budziszynie wygłosił wykład zatytułowany: Polityka oświatowa a mniejszości narodowe w Niemczech/ Kubłanska politika a narodne mjensiny w Němskej 1918-1990.

Informacje o Referencie

Dr Edmund Pjech jest od roku 1993 związany z Instytutem Serbołużyckim w Budziszynie, najpierw jako doktorant, a następnie pracownik naukowy. Od roku 2005 członek redakcji wydawanego przez Instytut Serbołużycki czasopisma naukowego “Lětopis. Časopis za rěč, stawizny a kulturu Łužiskich Serbow“. W zakres jego zainteresowań naukowych wchodzą: położenie mniejszości serbołużyckiej w okresie enerdowskim, kwestie szkolne i kościelne w stosunkach władz niemieckich do tej mniejszości, badania nad obecnością ludności słowiańskiej na Łużycach w średniowieczu. Jest autorem i współredaktorem kilku pozycji zwartych. Publikował w szeregu monografii wieloautorskich i czasopism serbołużyckich, niemieckich, ukraińskich, brytyjskich oraz polskich, że wymieńmy spośród tych ostatnich “Śląsk Opolski", “Pro Lusatię. Opolskie Studia Łużycoznawcze", "Śląski Kwartalnik Historyczny Sobótka" czy "Dzieje Najnowsze".
W trakcie kolejnej Środy w Instytucie Śląskim będzie okazja do zapoznania się z wynikami komparatystycznych badań dr Pjecha nad szkolnictwem mniejszościowym w Niemczech w latach 1918-1990.

1999-2024 © Stowarzyszenie Polsko-Serbołużyckie PROLUSATIA
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος