W dniach 3-4 listopada 2005 r. odbyły się w Opolu VII już Dni Łużyckie. W tym roku tę cykliczną imprezę otworzył wykład dr Franca Šé na: Książka łużycka na przestrzeni dziejów. Od brewiarza do książki multimedialnej (Wot katechizma k słuchoknize. K stawiznam serbskeho knihihići š ća ) , wygłoszony w Auli Błękitnej Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego. Gość z Łużyc ukazał początki łużyckiego piśmiennictwa (1574-1668), powstanie dwóch łużyckich języków pisanych (1670-1730), rozpowszechnienie się słowa pisanego wśród Serbołużyczan (1730-1830), powstanie serbołużyckiego wydawnictwa i księgarstwa (1830-1933), okres hitlerowskich prześladowań (1933-1945) oraz dzieje najnowsze książki łużyckiej (od 1945 r.).

Wystąpienia serbołużyckiego naukowca wysłuchało ponad 70 studentów Uniwersytetu Opolskiego, Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, uczniów III Liceum Ogólnokształcącego w Opolu, pracowników naukowych oraz sympatyków narodu serbołużyckiego. Kierowane do prelegenta pytania dotyczyły m.in. nakładów serbołużyckich książek oraz sposobu promowania młodych serbołużyckich autorów.

Popołudniu, w zielonym saloniku Muzeum Śląska Opolskiego, odbył się wieczór poświęcony poezji Jana Skali i Antona Nawki. Spotkanie otworzyła dyrektor tej placówki Krystyna Lenart-Juszczewska. Postać słynnego serbołużyckiego politologa i dziennikarza przypomniał prof. dr hab. Leszek Kuberski. Następnie zaprezentowano kilka wierszy Skali w polskich przekładach. Okazją do przypomnienia Antona Nawki była 120 rocznica jego urodzin oraz wydanie w Budziszynie zbioru jego poezji. Życiorys Nawki przedstawił. Próbki prozatorskiej i poetyckiej twórczości tego autora przedstawiła Franciska Korjeńkec.

Kolejny dzień otworzyło w gmachu Biblioteki Głównej Uniwersytetu Opolskiego sympozjum zatytułowane Kwestia reprezentacji politycznej małych grup narodowych w Unii Europejskiej na przykładzie Łużyc. Otworzył je prof. dr hab. Leszek Kuberski, przedstawiając prawno -polityczne położenie Serbołużyczan w zjednoczonych Niemczech. Następnie głos zabrał poseł na sejm Saksonii Hajko Kozel, który omówił stan reprezentacji politycznej Serbołużyczan w niemieckich organach przedstawicielskich oraz zakres kompetencji instytucji serbołużyckich, mających jak dotąd charakter wyłącznie doradczy. Referatom przysłuchiwali się oraz brali udział w dyskusji studenci i pracownicy naukowi Uniwersytetu Opolskiego. Serbołużycki polityk udzielił wywiadu dziennikowi "Nowa Trybuna Opolska" oraz wystąpił w programie "Rozmowa Dnia", emitowanym w 3 Programie Telewizji Polskiej.

VII Dni Łużyckie zakończył koncert "Pytko" Pittkuningsa w klubie "Cafe-Kabaret". Obok znanych już utworów, takich jak "Groń" czy "Solidarnosć", artysta przedstawił także kilka nowych piosenek, w tym także utwór do słów jednego z wierszy Jana Skali. Dolnołużycki bard znakomicie zaprezentował się tego wieczoru zarówno w lirycznych balladach, piosenkach charakterze biesiadnym ("Palenc") oraz w utworach ekspresyjnych, jak choćby wspomniane "Groń". A swoja drogą ciekawym eksperymentem mogłoby być zaaranżowanie kilku utworów Pittkuningsa na grupę rockową. Nie był to pierwszy występ tego artysty w Opolu. Tego wieczoru w "Cafe-Kabaret" spotkać można było sporo osób, które były na jego opolskim koncercie w 2001 r. Dla każdego artysty to chyba największy dowód uznania, jeżeli słuchacze powtórnie przychodzą na jego występ.

Kolejne Dni Łużyckie zawsze stanowiły także okazję do poszukiwania nowych form polsko-serbołużyckiej współpracy. To właśnie w trakcie II edycji tej imprezy w 2000 r. prof. Dietrich Scholze- Š ołta przeprowadził pierwsze rozmowy z ówczesnym dyrektorem opolskiego Instytutu Śląskiego Wiesławem Lesiukiem, co zaowocowało zawarciem umowy partnerskiej pomiędzy obiema placówkami. Przy okazji "Dni" zrodziła się także idea współpracy Muzeum Śląska Opolskiego i Serbskeho Muzeja w Budziszynie. Z kolei spotkanie wiceprzewodniczącego Domowiny dr P ě tra Br ězana z zarządem województwa opolskiego owocuje szerokim otwarciem władz samorządowych naszego województwa na współpracę ze stroną serbołużycką. Opolski Urząd Marszałkowski już dwukrotnie wspomógł finansowo organizację Dni Łużyckich. To przychylne nastawienie dostrzegane jest także na Łużycach. Pani wicemarszałek województwa opolskiego Ewa Rurynkiewicz została zaproszona do wygłoszenia przemówienia w trakcie uroczystości z okazji 60 rocznicy zakończenia 2 wojny światowej w Chrósćicach. We wrześniu tego przyjęła z kolei w Opolu intendenta Serbskeho ludowego ansambla Wolfganga Rögnera. Warto przypomnieć, że spotkanie to uznał on za największy sukces swej podróży po Polsce.

Nie inaczej było także w tym roku. Dr Franc Šé n spotkał się z dyrektorem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Tadeuszem Chrobakiem. Rozmawiano między innymi o możliwościach współpracy z Centralną Biblioteką Serbołużycką. Obecna także w Opolu koordynator do spraw młodzieży, Franciska Korjeńkec miała okazję rozmawiać z przewodniczącą samorządu studenckiego Uniwersytetu Opolskiego, a Hajko Kozel z przedstawicielami Rady Wojewódzkiej Unii Pracy z przewodniczącym tej partii na Opolszczyźnie Krzysztofem Wiecheciem na czele. Należy mieć nadzieję, że kontakty te przyniosą dalsze pogłębienie wzajemnej współpracy, tym bardziej, że w ich trakcie rozmawiano o konkretnych przedsięwzięciach.

Organizatorem VII Dni Łużyckich było Stowarzyszenie Polsko-Serbolużyckie Pro Lusatia przy współudziale Uniwersytetu Opolskiego, Muzeum Śląska Opolskiego oraz finansowym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Dodajmy, że obszerny artykuł poświęcony tej imprezie zamieścił "Gość Niedzielny" z dnia 4 grudnia 2005 r.: Zbigniew Kościów, Łużyczanie w Opolu. VII Dni Łużyckie oraz budziszyński "Rozhlad": Piotr Pałys, VII. Serbske dny w Opolu , "Rozhlad" 2006, čo. 3, s. 111-112.

1999-2024 © Stowarzyszenie Polsko-Serbołużyckie PROLUSATIA
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος