Obchody 120 rocznicy urodzin Jana Skali, rozpoczęte w maju konferencją naukową na Uniwersytecie Opolskim i uroczystościami w Opolu oraz w gminach Domaszowice i Namysłów, znalazła swój godny finał w postaci prezentacji poezji wielkiego njebjelčanina w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu oraz na zamku Odrowążów w Kamieniu Śląskim. Był to jednocześnie prolog 31 Święta Poezji Łużyckiej oraz główne punkty XI Dni Łużyckich.

W dniu 14 listopada w Muzeum Śląska Opolskiego około 50 słuchaczy miało okazję ponownie w tym roku obcować z poezją Skali. Ponownie, gdyż w maju tr. odbyło się pierwsze spotkanie z jego twórczością, prezentowaną wówczas w łużyckich oryginałach oraz przekładach polskich, niemieckich i serbskich. Tym razem gościliśmy zastępcę redaktora naczelnego „Serbskich Nowin” Alfonsa Wićaza, jednego z najbardziej znanych w Polsce literata serbołużyckiego Beno Budara oraz dwóch przedstawicieli chociebuskiego rodu Měškanków: Wernera - muzealnika, historyka, poetę oraz przedstawiciela nowej fali w literaturze serbołużyckiej - Jana. Towarzyszył im także znany serbołużycki muzyk i kompozytor István Kobjela. Tym razem opolska publiczność poza próbkami twórczości Skali w języku górnołużyckim i polskim, dzięki obecności reprezentantów Dolnych Łużyc można było także usłyszeć jak brzmi jego twórczość w dolnołużyckim. W programie znalazły się także utwory autorstwa Wernera Měškanka i Bena Budara. Impreza w opolskim muzeum było również okazją do szerszej dyskusji na tematy związane z Łużycami. Z Sali padły miedzy innymi pytania o różnice pomiędzy językami górno i dolnołużyckim, przypomniano również postać wielkiego przyjaciela Skali, senatora Edmunda Omańczyka i jego zasług w upamiętnieniu jego postaci na Opolszczyźnie. Alfons Wićaz i Beno Budar udzielili wywiadów dla programu 3 Telewizji Polskiej.

Następnego dnia w godzinach przedpołudniowych Serbołużyczanie odwiedzili cmentarz we wsi Dziedzice, gdzie spoczywa Jan Skala. Mieli przy tym okazję zobaczyć poświęconą mu tablicę informacyjną, umieszczoną przy wejściu na cmentarz w tym roku staraniem władz gminy Domaszowice. Na odnowionym nagrobku z polsko - łużyckim napisem: Jan Skala 17 VI 1889 – 22 I 1945 Serbołużycki patriota, literat, orędownik współpracy polsko – serbołużyckiej / Serbski narodowc, spisowaćel, spěchowar pólsko – serbskeje wzajemnosće zebrani złożyli wieniec i zapalili znicze. Głos zabrał Alfons Wićaz, a Jan Měškank zarecytował wiersz Skali Boże pomóż w przekładzie jego biografa, nieżyjącego już prof. Leszka Kuberskiego. W Dziedzicach obejrzano także dom, w którym Skala spędził ostatnie miesiące życia, a Namysłowie jego pomnik.

Kolejnym punktem podróży był zamek Odrowążów w Kamieniu Śląskim, gdzie odbyła cię coroczna biesiada poetycka, w ramach, której goście z Łużyc, wspomagani przez Janusza Wójcika, mogli zaprezentować ponad 100 słuchaczom wiersze Skali, ale także Budara i Měškanka. Także i tu, zarówno prezentacje poetyckie jak i ilustracje muzyczne Istvána Kobjeli zyskały duży poklask. Na tyle spory, że ze strony organizatorów padły deklaracje kontynuowania współpracy ze środowiskiem Zwjazka serbskich wuměłcow.

Ankieta

Czy jesteś za ustawieniem przy drogach wojewódzkich, krajowych i międzynarodowych na terenach województw dolnośląskiego i lubuskiego tablic informujących o wjeżdzie na Łużyce Górne i Dolne?
Tak - 90.3%
Nie - 7.4%
Nie wiem - 2.3%
Wszystkich głosów: 257
Głosowanie się już skończyło o: wrzesień 9, 2016
1999-2017 © Stowarzyszenie Polsko-Serbołużyckie PROLUSATIA
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος