Niedawno wydana w Pradze książka Petra Kalety: Češi o Lužických Srbech. Český vědecký, publicistický a umělecký zájem o Lužické Srby v 19. století a sorabistické dílo Adolfa Černého była okazją kolejnego przyjazdu tego znanego historyka do Opola. Warto w tym miejscu nadmienić, że kontakty doc. Petra Kalety z Opolem datują się od 2001 r., gdy po raz pierwszy wziął udział w Dniach Łużyckich. W 2003 wygłosił na Uniwersytecie Opolskim wykład poświęcony czeskiemu odrodzeniu narodowemu w XIX w. i jego wpływowi na serbołużycki ruch narodowy.

Był także pomysłodawcą i jednym z głównych organizatorów wspólnego przedsięwzięcia Stowarzyszenia Polsko-Serbołużyckiego Pro Lusatia, Uniwersytetu Opolskiego, Maćicy Serbskeje oraz Akademii Nauk Republiki Czeskiej, międzynarodowej konferencji naukowej Świat słowiański w oczach badaczy i publicystów XIX i XX wieku (16-17.11.2006 r.).

W piątek 30 marca 2006 r. w Opolskiej Księgarni Naukowo-Literackiej odbyło się spotkanie promocyjne, prowadzone przez prof. dr hab. Mieczysława Balowskiego, który przedstawił strukturę pracy i omówił jej główne wątki. Podkreślił także erudycyjny i w pełni naukowy charakter książki Kalety, wskazując na imponującą bazę źródłową oraz pełne wykorzystanie dostępnej literatury. Następnie wywiązała się niemalże dwugodzinna dyskusja, w której podkreślono, że jest to pierwsze syntetyczne ujęcie dziejów stosunków czesko-serbołużyckich XIX i początków XX wieku. Za bardzo udany uznano pomysł przedstawienia tego okresu przez pryzmat biografii najbardziej na tym polu zasłużonych postaci, wracano także uwagę na ukazane przez autora przykłady ich współpracy na polu sorabistyki z Polakami. Dyskusja nie ograniczała się jedynie do wątków przedstawionych w pracy. Odnoszono się także do aktualnego położenia Serbołużyczan, poszukując paralel do sytuacji narodowościowej na Łużycach i na Śląsku. Relację ze spotkania zamieścił w niedzielnym wydaniu wiadomości opolskich 3 Program Telewizji Polskiej.

W poniedziałek 2 kwietnia 2006 r. doc. Petr Kaleta wygłosił w wybornej polszczyźnie wykład dla studentów i pracowników Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. Na wstępie praski historyk omówił przypomniał okres przynależności Łużyc do ziem Korony Czeskiej, studia Serbołużyczan na uniwersytecie praskim i w czeskich szkołach jezuickich oraz rolę jaką w budzeniu serbołuzyckiego ducha narodowego odegrało założone w pierwszej połowie XVIII w. w Pradze Seminarium Łużyckie. Przechodząc do czesko-serbołużyckich kontaktów naukowych, zapoczątkowanych przez Josefa Dobrovskiego, Kaleta zaproponował przyjęcie następującej periodyzacji: Pierwszy okres - od schyłku XVIII w. do lat osiemdziesiątych XIX w. Drugi okres - od lat osiemdziesiątych XIX w. Ważną data był tutaj 1884 r., kiedy to Łużyce odwiedzili Adolf Čern?, Tomaš Masaryk i Jan Máchal. Słuchaczom przedstawiono także sorabistyczne zainteresowania szeregu innych postaci, takich jak Franišek Čelakovsk?, Karel Erben, Martin Hattala, Ludvik Kuba czy przedstawiciel czeskiej diaspory w Wiedniu Josef Karásek. Jednak najwięcej miejsca wykładowca poświęcił postaci Adolfa Černégo, postaci dla światowej sorabistyki sztandarowej, pedagoga, tłumacza, zbieracza, etnografa, literaturoznawcy, publicysty, wydawcy i encyklopedysty.

Wizyta doc. Petra Kalety w Opolu nie tylko pozwoliła zainteresowanym zapoznać się z jego najnowszym dziełem, ale była także kolejnym, jakże udanym, krokiem do popularyzacji szeroko pojętej problematyki łużyckiej w jakże interesującym kontekście czesko-serbołużycko-polskim. Szczególnie cieszy odzew, jaki wykład doc. Kalety wywołał w środowisku pracowników naukowych i studentów opolskiego uniwersytetu.

1999-2024 © Stowarzyszenie Polsko-Serbołużyckie PROLUSATIA
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος