Szanowni Państwo

serdecznie zapraszamy na międzynarodowe sympozjum badawcze organizowane w ramach projektu naukowo-wystawienniczego „Hommage à Jan Buck” (2022–2025) zainicjowanego przez Instytut Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego pod kierownictwem naukowym dr Lidii Głuchowskiej.

Odbywa się ono z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Buka/Bucka (1922–2019), który uchodzi za najwybitniejszego artystę serbołużyckiego, gdyż wyprowadził sztukę swej nacji z wąskiej sfery ekskluzywnego folkloryzmu, w której tkwiła z oporu przeciw asymilacją z dominującą kulturą niemiecką, otwierając jej drogę ku europejskiemu modernizmowi. Dokonania Jana Buka/Bucka są symbolem tożsamości Serbołużyczan, dziś zamieszkujących część terenów Brandenburgii i Saksonii, a dawniej także obszary przynależące do obecnych polskich województw lubuskiego i dolnośląskiego.

Sympozjum z udziałem historyków i historyków sztuki z Łużyc i z Polski, a także pasjonatów problematyki serbołużyckiej i świadków z epoki, w tym artystów, którzy przyjaźnili się z Janem Bukiem/Buckiem, ma bardzo istotne znaczenie dla przypomnienia przeszłości i zaakcentowania dynamiki współczesnych polsko-serbołużyckich kontaktów kulturalnych w transgranicznym regionie po obu stronach Odry i Nysy Łużyckiej. Wielogłosowa i interdyscyplinarna debata uświadomić ma zebranym wiele słabo znanych faktów dotyczących dziejów, geografii politycznej oraz kultury rdzennych zachodniosłowiańskich mieszkańców tych terenów, a także dać wgląd w sztukę serbołużycką i najnowszą twórczość plastyczną pracowników Instytutu Sztuk Wizualnych w Zielonej Górze powstającą w ramach projektu „Hommage à Jan Buck”.

Program adresowany jest nie tylko do specjalistów omawianych dziedzin nauki oraz miłośników sztuki i artystów, lecz również do studentów, doktorantówi działaczy regionalnych. Gorąco zapraszamy również nauczycieli przedmiotów historia, wiedza o społeczeństwie, język polski oraz historia i teraźniejszość, a także geografia i plastyka do przybycia wraz ze szczególnie zainteresowanymi uczniami, gdyż tematyka sympozjum ma wielorakie odniesienia do treści podstawy programowej w szkole średniej.

Szczególną atrakcją będą pokaz oryginalnego stroju serbołużyckiego z terenów Wschodnich Dolnych Łużyc/z okolic Lubska oraz występ zespołu wokalnego MANADA, który wykona dolno- i górnołużyckie piosenki ludowe, pozwalając wsłuchać się w brzmienie pokrewnych polszczyźnie języków zachodniosłowiańskich sąsiadów. Odbędzie się on w ramach podwójnego wernisażu wystaw „Wszystko jest pejzażem. Serbołużycki malarz Jan Buck” oraz „Hommage à Jan Buck (IV): WSZĘDZIE – NIGDZIE – DOM”, który zwieńczy całe wydarzenie.

Patronaty nad projektem „Hommage à Jan Buck” objęli:

Premier Wolnego Kraju Saksonia – Michael Kretschmer
Premier Kraju Związkowego Brandenburgia – dr Dietmar Woidke
Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu – Martin Kremer
Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski
Marszałek Województwa Lubuskiego – Marcin Jabłoński
Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego – dr habil. Wojciech Strzyżewski, prof. UZ
Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu – prof. Wojciech Pukocz

Organizatorzy i Partnerzy:

Instytut Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
Muzeum Serbołużyckie, Budziszyn
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze
Kierownictwo naukowe projektu badawczo-wystawienniczego „Hommage à Jan Buck” oraz sympozjum i moderacja:
dr Lidia Głuchowska, Instytut Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego

Zgłoszenia prosimy wysyłać najpóźniej do 25.01.2024 r. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cieszymy się bardzo na Państwa przybycie!

1999-2024 © Stowarzyszenie Polsko-Serbołużyckie PROLUSATIA
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος